Informační portál o pánských košilích

Jak vybrat pánskou košili se správným límečkem

Límeček je nezbytnou součástí košile, stejně jako košile je nezbytnou součástí pánského šatníku. Víte proč? Límec vyzdvihuje kvalitu košile. V minulosti býval ukazatelem společenského zařazení, ale i v dnešní době si jej lidé všímají a nejedná se jen o bezvýznamný doplněk. Neměli byste při výběru košile na límeček zapomínat, protože ovlivňuje vzhled košile a také zvýrazňuje váš obličej. Jaké jsou čtyři základní typy, které byste měli znát?

Základní typy límečků:

Klasický límeček

Klasický límeček patří mezi nejrozšířenější a nejuniverzálnější. Pokud máte rádi klasický styl, s tímto límečkem nešlápnete vedle. Hodí se ke každému typu obličeje a pro každou příležitost. Můžete jej nosit s kravatou i bez kravaty, se zapnutým knoflíčkem. Skvěle vypadá i s rozhalenkou, která vynikne pod kulatým i véčkovým výstřihem svetru.

 


Otevřený límeček

Otevřený límeček se vyznačuje otevřenějšími cípy. Prostor mezi nimi je široký a někdy je hrana límečku téměř rovnoběžná s linií ramen. Košile s otevřeným límečkem působí elegantněji a dodá šmrnc vašemu outfitu. Nehodí se však k příliš kulatému nebo širokému obličeji. Nejlépe vynikne s kravatou s mohutnějším uzlem, který prostor límce skvěle vyplní. Podívejte se, jak uvázat kravatový uzel Windsor Full, který je jako dělaný pro košile s otevřeným límečkem.

 


Button-down límeček

Button-down límeček umožňuje připnutí límce ke knoflíčkům na předním dílu košile. Tento typ límečku údajně vznikl díky hráčům póla. Hráči si připevňovali límečky košil, aby jim nepřekážely během hry. Košile s tímto typem límečku je vhodná pro volnočasovou módu. Můžete ji nosit samostatně nebo v kombinaci se sakem či kravatou.

 

 


Smokingový límeček

Smokingový límeček, označovaný také jako stojáček, patří díky jeho formálnosti mezi krále límečků. Nosí se pouze k fraku či smokingu na večerní společenské události. Nejčastěji se kombinuje s motýlkem černé nebo bílé barvy.

 

 


Zásady pro výběr vhodného límečku

  1. Dlouhý krk – vyšší límeček, ve kterém váš krk bude vypadat opticky kratší.
  2. Krátký krk – nižší límeček, který opticky váš krk prodlouží.
  3. Protáhlý obličej – širší límeček, díky němuž se vaše tvář opticky zmenší.
  4. Kulatý obličej – užší límeček, se kterým se vám obličej opticky protáhne.

Nezapomeňte na výztuže

I přesto, že je límeček košile vyztužený několika vrstvami látky, mívají límečky některých méně kvalitních košil tendenci kroutit se a odstávat. Límeček pak vypadá nehezky a jen zdůrazňuje špatnou kvalitu košile. Kvalitní košili poznáte podle výztuží vsunutých do límečků. Vybírejte z široké nabídky pánských košil pro různé události.

Rada pro vás

Zkombinujte košili s volnočasovým sakem, ve kterém uděláte perfektní dojem v práci i ve volném čase. Prohlédněte si širokou nabídku volnočasových sak v mnoha módních barvách.

Víte, že

Tmavé košile jsou vhodné pro večerní události, například na ples?

Světlé košile jsou vhodné pro denní události, například do práce?