Informační portál o pánských košilích

Jak vybrat pánskou košili se správným límečkem

Límeček je nezbytnou součástí košile, stejně jako košile je nezbytnou součástí pánského šatníku. Víte proč? Límec vyzdvihuje kvalitu košile, a proto v minulosti býval ukazatelem společenského zařazení. I v dnešní době si jej lidé všímají a nejedná se jen o bezvýznamný doplněk. Neměli byste při výběru košile na límeček zapomínat, protože ovlivňuje vzhled košile a také zvýrazňuje váš obličej. Jaké jsou čtyři základní typy, které byste měl znát?

Základní typy límečků

Klasický límeček

Klasický límeček patří mezi nejrozšířenější a nejuniverzálnější. Pokud máte rádi klasický styl, s tímto límečkem nešlápnete vedle. Hodí se ke každému typu obličeje a pro každou příležitost. Můžete jej nosit s kravatou, bez kravaty, se zapnutým knoflíčkem. Skvěle vypadá i s rozhalenkou, která vynikne pod kulatým i véčkovým výstřihem svetru.


Otevřený límečekOtevřený límeček se vyznačuje otevřenějšími cípy. Prostor mezi nimi je široký a někdy je hrana límečku téměř rovnoběžná s linií ramen. Košile s otevřeným límečkem působí elegantněji a dodá šmrnc vašemu outfitu. Nehodí se však k příliš kulatému nebo širokému obličeji. Nejlépe vynikne s kravatou s mohutnějším uzlem, který prostor límce skvěle vyplní. Podívejte se, jak uvázat kravatový uzel Windsor Full, který je jako dělaný pro košile s otevřeným límečkem.


Button-down límečekButton-down límeček umožňuje připnutí límečku ke knoflíčkům na předním dílu košile. Tento typ límečku údajně vznikl díky hráčům póla. Hráči si připevňovali límečky košil, aby jim nepřekážely během hry. Košile s tímto typem límce je vhodná pro volnočasovou módu. Můžete ji nosit samostatně nebo v kombinaci se sakem či kravatou.


Smokingový límeček

Smokingový límeček, označovaný také jako stojáček, patří díky jeho formálnosti mezi krále límečků. Nosí se pouze k fraku nebo smokingu na večerní společenské události. Nejčastěji se kombinuje s motýlkem černé nebo bílé barvy.


Zásady pro výběr vhodného límečku

  1. Dlouhý krk – vyšší límeček, který nebude opticky váš krk prodlužovat.
  2. Krátký krk – nižší límeček, který opticky váš krk prodlouží.
  3. Protáhlý obličej – širší límeček, díky němuž se vaše tvář opticky zmenší.
  4. Kulatý obličej – užší límeček, díky němuž se vám obličej opticky protáhne.

Nezapomeňte na výztuže

I přesto, že je límeček košile vyztužen několika vrstvami látky, mívají límečky méně kvalitních košil tendenci kroutit se a odstávat. Límeček pak vypadá neesteticky a jen zdůrazňuje špatnou kvalitu košile.

Kvalitní košile poznáte podle výztuží vsunutých do límečků. Jedná se o úzké pásky, které kopírují tvar límečků. Některé košile jsou opatřeny napevno všitou výztuží a ty nejkvalitnější se vyznačují výztužemi, které se vsouvají do speciální kapsičky na spodní straně límečku. Výztuže se vyrábějí plastové, ze stříbrného či zlatého plíšku nebo z perleti.

Víte, že

Tmavé košile jsou vhodné pro večerní události, například na ples?

Světlé košile jsou vhodné pro denní události, například do práce?